Te mit viszel magaddal? – Színházak Éjszakája 2019

Az idei Színházak Éjszakáján harmincnégy színház várja a színházrajongókat. A program rendkívül színes. Lesznek nyílt próbák, új bemutatók, nézőket bevonó előadások, zenei programok, hajókázás a Dunán. Egyszóval fesztivál lesz a javából. Kíváncsiak vagytok én miket szeretnék megnézni?

 

Fotó: Bereczki Ivett

 

Idén szeptember 21-re a Magyar Dráma Napjára esik a Színházak Éjszakája. 1883-ban ugyanezen a napon volt Madách Imre drámájának, Az ember tragédiájának az ősbemutatója a Nemzeti Színházban.

Néhány napja az esemény sajtótájékoztatóján én is részt vettem, ahol megkaptuk a részletes programot, ami most már a weboldalon is elérhető. Az eseményhez a hagyományokhoz híven egy dal is készült. Tompos Kátya és Hrutka Róbert szerzeménye, a Viszlek haza.

 

 

Azóta én is átböngésztem a kínálatot és elhoztam személyes kedvenceimet.

Mi mással kezdhetném a sort, mint a kedvenc magyar íróm, Grecsó Krisztián és Hrutka Róbert zeneszerző közös zenés pódiumestjével? A Libikóka a Jurányiban 18:00-tól látható.

Az improvizációs színház egy rendkívül kreatív és szórakoztató műfaj. A Momentán Társulat egy felvonásban, négy impró-színésszel készül az estére. Virbli című előadásuk 17:30-kor kezdődik.

Az Örkény Színház Örkény István egyperces novelláival és a színház huszonöt színészével készül az estére. A Nézzünk bizakodva a jövőbe! című felolvasás 18:00-19:30 és 20:00-21:30-ig nézhető meg.

A Radnóti Színházban Kelemen Márta beszédtanárral megtartott Répa, retek, mogyoró – beszédtechnika óra csalogat leginkább, amibe a színészek mellett a nézők is bekapcsolódhatnak. A program 18:00-kor kezdődik.

Az RS9 Színház az Egy doktorkisasszony naplójegyzetei című előadással várja az érdeklődőket 19:00-tól.

A Thália Színházban a színészek a közönséggel közösen alkotnak forgatókönyvet a kapcsolatok alakulásáról. A Patália/Igen a nemek közt című program 20:00-20:45-ig, majd 21:15-22:00-ig tart.

A Trafóban Mundruczó Kornél és a Proton Színház közös előadására, a Frankenstein-tervre vagyok a leginkább kíváncsi. Az előadás 19:00-kor startol.

Az Újszínházban A Kék róka című előadás előkészítésében vehetnek részt a nézők 18:30-tól.

A Pesti Színházban Vecsei H. Miklós József Attilát idézi meg nekünk. A Mondjad, Atikám! 19:00-kor kezdődik.

Az este pedig a Trip Hajón zárul a Színházak Éjszakája Afterparty-val.

 

Nemzeti Színház – Fotó: Bereczki Ivett

 

Sok más izgalmas programmal készülnek a színházak, a részletes programot és időpontokat megtaláljátok a Színházak Éjszakája weboldalán. A legtöbb eseményre korlátozott a férőhelyek száma, így időben jelentkezzetek arra, ami érdekel, nehogy lemaradjatok!

Ott találkozunk! 🙂

Budapesti programajánló – 2019. március 22-25.

A legutóbbi programajánló hónapokkal ezelőtt került fel a blogra, de szeretném folytatni a hagyományt és újból jelentkezem egy hétvégi gyűjtéssel. Szóval budapestiek, íme a legfrissebb ajánlatom a számotokra!

 

Illusztráció: Bereczki Ivett

 

Kálmán-nap – B32

2019. március 22. 19:00

#színház

Hajdú Szabolcs darabja ismét színpadon és én ismét ajánlom figyelmetekbe. Az előadás az idő és az emberi élet múlásáról és az események ismétlődéséről szól és arról, hogy az ember hogyan néz szembe mindezzel.

Az előadásra jegyet a Pont Magazin oldalán vásárolhattok.

 

 

Fassion Issue – a Mi Ügyünk

2019. március 23. 11:00 – 20:00

#divat

Egy egészen különleges divateseményre invitál szombaton a Société Budapest. Kerekasztal beszélgetések, előadások, gardróbvásár várja a divatrajongókat és szakembereket. Ezenkívül a nap egyik fontos célja az adománygyűjtés a Menedékház Alapítvány javára. Ha szeretitek a divatot és szívesen segítenétek másoknak, akkor ez a nap nektek szól.

A program további részleteit megtaláljátok a Facebookon.

 

 

Kéknyúl – Instant

2019. március 23. 20:00

#koncert

A Kéknyúl zenekart már ajánlottam korábban itt a blogon, most szombaton az Instantban muzsikálnak. Ha minőségi soul és funk zenére vágytok, akkor Andrew Hefler zenekarával nem nyúlhattok (a szóvicc teljesen véletlenül alakult így 🙂 ) mellé.

A koncertről bővebben.

 

 

Kiválasztottak – Jurányi Ház

2019. március 24. 16:00, 19:00

#színház

A Jurányi Házban mindig izgalmas előadások közül választhattok. Vasárnap két időpontban is van szabad hely a Kiválasztottak című darabra. A témafelvetés és a formátum sem hétköznapi. A Gólem Színház kabaréjáról bővebben itt olvashattok.

Jegyet itt tudtok vásárolni.

 

 

Henri Gonzo – A38 Beats & Bites

2019. március 25. 20:00

#zene

A következő hét indítására is hoztam egy programot. Ha szeretnétek jó zenét hallgatva vacsorázni hétfő este, akkor az A38 új sorozatát nektek találták ki. Egy kellemes vacsora és élőzene társaságában ringatózhattok a Dunán. A következő alkalom vendége Henri Gonzo, a Fran Palermo frontembere lesz.

Az eseményről bővebb infót és az aktuális menüt az A38 oldalán találjátok.

 

 

 

Hadik Brunch – A Pál utcai fiúk

A szezonban a legelső Hadik Brunch a nagysikerű A Pál utcai fiúk előadás és a Grund élmény köré épült. Minden eddiginél többen jelentkeztek az eseményre, amit a nagy érdeklődés miatt végül a Szatyor Bárban tartottak meg. Szerencsém volt, hogy én is ott lehettem, ezért hoztam is nektek egy élménybeszámolót arról a szombat délelőttről.

 

 

A Brunchon Grecsó Krisztián, a darab írója és Vecsei Hasi Miklós, Nemecsek megformálója az előadásról és az ahhoz fűződő viszonyukról meséltek Ott Annának. A beszélgetés elején a művészek a saját személyes “Grund élményüket” osztották meg velünk. Krisztiánnak mindig mást jelent, de mégis valami olyat, amiben a végletekig lehet hinni, valami ami akár az életünkkel egyenlő. Gyönyörű metaforának találja azt, hogy egy kamaszfiú az életét áldozza egy ügyért, úgy véli a történet ezért fontos még száz év távlatában is.

Hasi az “egyek vagyunk” élményt emelte ki a Grund kapcsán. Előző nap a Várkert Bazárban verseket szavalt és ott volt Beck Zoli, zenész, a 30Y frontembere is. “Amikor nekem nagyon megvolt a Grund, akkor Beck Zoli volt a hangja.” Reméli, hogy ez az élmény ösztönösen ott van a magyar emberekben, hogy minden rossz felett van valami összekacsintás. Szerinte a Grundot a játék köti össze és minden rosszon a játék segít át minket.

 

 

Arról is meséltek, hogy milyen élmény volt, amikor először olvasták A Pál utcai fiúkat. Krisztián akkoriban azzal az alapvetéssel vette a kezébe a művet, hogy “a főhős nem halhat meg”. Ezért a szöveg gyerekként nagyon feldúlta. “Molnár rászedett, ez csalás, ez nem ér”. Emlékei szerint hisztérikusan reagált a regényre és akkori barátjától, Bárány Gábortól kérdezte feldúltan, hogy “Ugye nem öli meg?”. Ilyen érzelmi kirohanást azóta sem élt át más szöveggel kapcsolatban.

Hasi nem emlékszik pontosan az első alkalomra, amikor olvasta a regény, de úgy érzi a teljes kamaszkora Grund élmény volt. Kedves egybeesés, hogy az ő gyerekkori barátját Bárány Karcsinak hívják. Ehhez kapcsolódva Hasi el is mesélte egy iskolai élményét. “Anyukám azt mondta: Hasi, én még mindig arra vagyok a legbüszkébb, hogy amikor melletted ült a Bárány Karcsi, akkor egy jegyet javított az átlagán”.

 

 

A beszélgetés második felében elmesélték, hogy hogyan kezdtek el dolgozni a darabon. Krisztián az elején úgy vélte a regény “nem alkalmas színpadra”, mivel minden mondatnak jelentése, szerepe van, nehéz bármit is kihagyni belőle. Aztán elkezdték a szereplőket mélyrehatóan megismerni, hogy kinek mi a személyes története, honnan jött, így elkezdett összeállni a darab.

Hasi úgy érezte, az elején Dés László kevéssé bízott abban, hogy sikerül Nemecseket megformálnia. “Nem vagyok nagyon Nemecsek alkat, de próbáról-próbára született meg bennem Marton tanár úr (Marton László, rendező – a szerk. ) segítségével”. Hasi elmesélte, hogyan dolgoztak együtt szorosan a rendezővel, illetve Wunderlich Józseffel (színész, Boka megformálója – a szerk. ) az utolsó jeleneten. Nagyon megható volt látni, milyen mély érzések kapcsolják őt ezekhez a pillanatokhoz. A beszélgetés során Hasi többször is elérzékenyült, leginkább amikor Marton Lászlót idézte. “Nem azért hal meg a Nemecsek, mert beteg. Hanem azért, mert leírták a nevét csupa kisbetűvel a barátai, akikért ő amúgy meghalna, ha arról van szó.”

 

 

Arról is beszélgettek, hogy amikor hozzányúlnak egy szöveghez, mennyire formálják át az eredeti alkotást. Hasi a Sztalker Csoportban ír át szövegeket, de csakis azután, hogy elmélyült a témában, mindent elolvasott, ami kapcsolódik a szerzőhöz, a szöveghez. Érdekes, hogy amikor vígjátékot ír át, azzal szokott kísérletezni, hogy 4-5 percenként “megkutyulja” a magyar nyelvet. Egy-egy ragot helytelenül ír, egy kijelentő mondat végére kérdőszót tesz és hasonló apró “hibákat” rejt el a szövegben.

Nemrég mutatták be Krisztián regényének, a Megyek utánad színpadi változatát Szegeden. Először úgy érezte, hogy nagyon mást lát, mint a saját szövege, a saját szereplői. De végül nyugtázta, hogy “ez nem az én regényem, hanem egy olvasat, valakinek ezt jelenti a regény”.

A beszélgetés végén Anna a POKET-ről is kérdezte a két alkotót, ami közös projektjük és Hasi ötletéből vagyis inkább álmából született. Végül beavattak minket a megismerkedésük pillanatába és a barátságuk kezdetébe is. “Ha az nem is volt biztos, hogy POKET-et csinálunk együtt, az biztos volt, hogy barátok leszünk.”

A teljes beszélgetést élőben is közvetítették. A Hadik oldalán ti is megnézhetitek a felvételt. Én kifejezetten boldog voltam, hogy nagyon sok személyes történetbe avattak be az alkotók.

Ha szemfülesek vagytok, a videón engem is kiszúrhattok. 🙂

 

Hadik Brunch Grecsó Krisztiánnal és Vecsei H. Miklóssal

Posted by Hadik on Saturday, September 29, 2018

 

Fotók: Bereczki Ivett

Ez éppen most valahol megtörténik – Leszámolás velem monodráma, ahogy én láttam

Néhány héttel ezelőtt volt egy nagyon erős színházi élményem, amit mindenképpen meg akartam osztani veletek is.

Nagyon sokat olvastam korábban a Leszámolás velem című monodrámáról és Nagy Dániel Viktor is mesélt róla, amikor nyáron találkoztunk. A beszélgetésünk után tudtam, hogy az őszi előadást nem hagyhatom ki.

 

Illusztráció: Bereczki Ivett

 

A Leszámolás Eddyvel, Édouard Louis önéletrajzi ihletésű regénye, melyben a gyerekkori megpróbáltatásait olvashatjuk kendőzetlenül. A regény húsbavágó, megrendítő és félelmetes. Félelmetes az az emberi kegyetlenség, amivel ennek a fiúnak nap, mint nap szembe kell néznie és még félelmetesebb az, hogy mindez egy “hétköznapi” történet.

Eddy egy pici észak-franciaországi településen született egy mélyszegénységben élő családba. A család és a tágabb értelemben vett közösség tele van korlátokkal és bármiféle empátiát mellőzve ítélik el mindazt, ami más, mint a megszokott. Számukra az alkohol, a televízió, a közösség tagjainak magánéletében való turkálás szolgálja a kikapcsolódást. A leegyszerűsített női és férfi szerepek határozzák meg a falu lakóit, melyekbe Eddy sehogy sem fér bele. Fejezetről-fejezetre ismerjük meg ezt a fekete-fehér világot, s közben Eddyvel együtt szorongunk és bízunk abban, hogy előbb-utóbb ki tud jutni ebből a mélységes lelki nyomorból.

Azért is különleges történet ez, mert nem önmagában azt látjuk, hogy hogyan ébred rá egy fiatal fiú, arra hogy meleg, hanem hogyan próbál belesimulni abba a környezetbe, ahol ennyire embertelenül bánnak vele. De valójában ő tényleg más, mint a többiek és nem a nemi identitása miatt.

Ennek a regénynek a magyar színpadi változata a Leszámolás velem című monodráma, mely Rába Roland rendezésében, Nagy Dániel Viktor szereplésével született színpadra. Ezt az alkotást néztem meg én is a Jurányi Házban néhány héttel ezelőtt.

A Leszámolás velem története nagyon erős (a legfontosabb jelenetek és szereplők pontosan követik a regényt), de engem nem ez rendített meg legjobban, hanem az a jelenlét, ahogyan Nagy Dániel Viktor létezett a színpadon. Hihetetlen az az erő, ami ebben a fiatal színészben van.

A szó, ami sokadjára eszembe jut vele kapcsolatban az a szabadság. Mert ennyire megnyílni, ennyire beengedni a nézőket egy történetbe csak az tudja, aki annyira szabad, hogy képes lemezteleníteni a lelkét a színpadon. Színészként óriási feladat ez a darab, hiszen nemcsak a főhős, hanem sok más mellékszereplő bőrébe kell bújni, akik lelki alkatban mérhetetlenül messze vannak a főhőstől. Ezek a hirtelen váltások óriási empátiát és jelenlétet igényelnek.

Az előadás alatt együtt lélegeztünk Danival ebben a bő egy órában, egyszerűen megszűnt a világ körülöttünk. Vége lett a darabnak és perceken át átszellemülten tapsoltunk. Képtelenek voltunk felállni, képtelenek voltunk elindulni haza. Azt éreztem, hogy órákon át tudnám nézni, ahogy Dani pakolja a díszleteket. Nehéz megmagyarázni miért, de valószínűleg ezt a hatást váltja ki az a színész, aki megérkezett. Abban az egyben biztos vagyok, hogy sokat fogunk még hallani róla.

A teremből kilépve még sokáig az előadás járt a fejemben és az a mondat, amit az egyik néző mondott a barátainak. „ Én azon gondolkoztam, hogy ez éppen most valahol megtörténik.”

 

 

Ha tehetitek, nézzétek meg Ti is ezt a nagyon fontos előadást. Októberben és november is van egy-egy időpont. Részleteket a Jurányi Ház weboldalán találtok.

Nagy Dániel Viktorral készített korábbi interjúmat pedig elolvashatjátok a blogon.

Budapesti programajánló – 2018. szeptember 13-16.

Ha csütörtök, akkor kispéntek, ha kispéntek, akkor budapesti progamajánló a blogon! Legyen szép hétvégétek!

 

Fotó: Bereczki Ivett

 

Repertory Gellért tér opening

2018. szeptember 13. 19:00

#divat

Tóth Melinda (Daige) és D. Nagy Kinga (the Mama Kin), azaz a Repertory alapítói néhány hete búcsúztatták el üzletüket az Alagút utcában, hogy egy nagyobb helyre költözzenek a Gellért térre.

A korábbi profilt megtartva a ruhák és ékszerek mellett, kerámiákat, virágokat, natúrkozmetikumokat és egyéb apróságokat is megtalálhattok a kínálatukban, kiegészülve néhány új márkával. Csütörtökön az új üzlet hivatos megnyitójával, hosszabb nyitvatartással várnak mindenkit a lányok.

A megnyitó részletei.

 

 

Ék zenekar az A38 Hajón

2018. szeptember 14. 19:00

#koncert

Az A38-on egy dögös rockkoncerttel indíthatjátok a hétvégét. Az Ék zenekar két lemezzel büszkélkedhet már, egyre több hazai fesztiválon és koncerthelyszínen találkozhattok velük, pénteken pedig a hajón mutatják meg mit tudnak.

A koncert részletei a Facebookon.

 

 

 

Leszámolás velem a Jurányi Házban

2018. szeptember 15. 19:00

#színház

Emlékeztek a Nagy Dániel Viktorral készült interjúmra? A beszélgetés során a Leszámolás velem című monodrámát is érintettük, ami Dani egyik nagyon fontos szerepe. Most szombaton a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban ismét színpadon lesz a darab. Nézzétek meg az előadást, ha szeretitek a mély és személyes hangvételű produkciókat!

A darabról a Jurányi Ház weboldalán tájékozódhattok.

 

 

 

ElevenŐsz Mexikó: Frida és a női szerepek

2018. szeptember 16. 13:00

#beszélgetés

Az ElevenŐsz idei vezérfonala Mexikó. Ennek kapcsán Frida Kahlo munkássága előtt is tisztelegnek a szervezők. A Faur Zsófi Galériában egy izgalmas kerekasztal-beszélgetés keretein belül boncolgatják a szakértők a művésznő társadalomban betöltött szerepeit, a nőiség szabadabb és hagyományosabb értelemben vett megélését.

Az eseményhez a Facebookon csatlakozhattok.